Mamy niezbite dowody na to, że korzystacie z naszej ławki PV! Dlatego tym razem chcieliśmy przedstawić Wam trochę danych i kilka ciekawostek!
Od stycznia badamy uzyski oraz pobory energii z naszej konstrukcji i oto wyniki z pierwszego miesiąca tego roku Choć wydawałoby się, że miesiące zimowe mogą być najgorszymi, jeśli chodzi o wyprodukowaną energię ze Słońca to wcale tak być nie musi. Oczywiście krótszy dzień, a co za tym idzie mniejsza liczba godzin słonecznych zdecydowanie nie sprzyja wysokim uzyskom, ale w tych miesiącach jest jedna nieoczywista i ciekawa zależność. Temperatura otoczenia, zatem również modułów fotowoltaicznych są niskie.
Jak to wpływa na działanie instalacji?
Przyjmuje się, że przy temperaturach wyższych niż te, w których ogniwa były badane – tzw. warunki STC (Standard Test Conditions) – następuje spadek sprawności w stosunku do podanej w karcie katalogowej wynoszący około 0,3-0,4% na każdy stopień Celsjusza.
Co w takim razie się dzieje jak temperatura otoczenia jest niska tak jak w styczniu?
Sprawność pozyskiwania zielonej energii ze Słońca wzrasta! Wniosek jest taki, że mimo faktu, że zimą uzyski z instalacji są mniejsze to ogniwa fotowoltaiczne pracują z wyższą sprawnością. Czas odpowiedzieć skąd wiemy, że korzystacie z naszej ławki poza tym, że czasem Was przy niej widzimy. W styczniu ładując swoje telefony lub inne urządzenia multimedialne wykorzystaliście łącznie 500 Wh energii prosto ze Słońca! To 1/4 energii, którą udało nam się zmagazynować, ale wierzymy, że z każdym miesiącem wynik ten będzie coraz lepszy.
Konkrety!
W styczniu bieżącego roku zaliczyliśmy uzysk na poziomie 2080 Wh, a najwięcej energii wyprodukowaliśmy 21-go dnia miesiąca (220 Wh), a najmniej 13-go i 14-go (10 Wh). Jak widać rozbieżność jest spora, ale jest to niestety normalne i często spotykane zjawisko w przypadku urządzeń produkujących energię z odnawialnych źródeł, a w tym przypadku ze Słońca, które często zimą jest zasłanianie przez chmury.
