Czas na Włochy!
Włochy, jako obecnie trzecia gospodarka Europy, ma wiele do zaoferowania nie tylko w sektorze turystycznym! Zdecydowanie warto przyjrzeć się również temtejszemu rynkowi energii.
Włochy są krajem bogatym nie tylko w piękne widoki czy zapierające dech w piersiach zabytki, ale występuje tam również wiele bogactw naturalnych.
Obecnie w miksie energetycznym króluje gaz, z którego pozyskuje się około 30% energii elektrycznej oraz ropa, z której również pozyskuje się jej około 30%.
Duże zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia jednak, że zasoby naturalne Włoch nie są wystarczające, więc do kraju importowana jest duża ilość kopalin.
Całkowity import gazu wynosi około 90% zapotrzebowania na ten surowiec, natomiast dla ropy jest to 97%.
Włochy są czwartym największym konsumentem ropy naftowej w Europie zaraz po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji, a trzecim największym konsument gazu!
Wyprzedzają je tylko Niemcy oraz Wielka Brytania.
Duże znaczenie we włoskim systemie energetycznym mają również elektrownie wodne zaspokajające 10% krajowego zużycia energii.
Jedną z marginalnych, jednakże niemniej ciekawą formą pozyskiwania energii w tym kraju są źródła geotermalne!
Odnawialna, czysta i niewyczerpalna energia uwalniana w postaci ciepła naziemnego, wnosi tylko kilka procent do tamtejszego miksu energetycznego, a mimo to Włochy są jednym z największych producentów energii geotermalnej.
Lardarello w Toskanii jest jednym z najbardziej aktywnych geotermalnie miejsc na świecie, dlatego właśnie tutaj, w 1904 roku, została wybudowana pierwsza prototypowa elektrownia geotermalna w historii.
Eksploatowane obecnie pola Larderello zajmują powierzchnię 250 km, na której działa 21 elektrowni o łącznej mocy zainstalowanej 543 MW.
Włochy, pomimo tego, że zaczęły produkować energię nuklearną we wczesnych latach sześćdziesiątych, od 2018 roku są jednym z zaledwie dwóch krajów, wraz z Litwa,
który całkowicie wycofał energię jądrową do wytwarzania energii elektrycznej po uruchomieniu reaktorów.
Obecnie Włochy poczyniły znaczne postępy w rozwoju polityki energetycznej, w szczególności skupiając się na spełnieniu celów środowiskowych, wzmocnieniu bezpieczeństwa dostaw energii i wspieranie zrównoważonego wzrostu gospodarczego.