Energetyczne podsumowanie czerwca

W tym miesiącu dużo się działo w sektorze węglowym, ale nie brakowało też nowinek z OZE. Szykują się nowe inwestycje w Polsce i na świecie. Przygotowaliśmy dla was zbiór najciekawszych informacji z kończącego się miesiąca. Zapraszamy do lektury artykułu.

⚡️Nowe moce OZE⚡️

Globalna organizacja REN 21 zajmująca się energetyką odnawialną opublikowała coroczny raport na temat rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zapotrzebowanie na energię stale wzrasta i wciąż zaspokajane jest w 80% z źródeł kopalnych. Udział OZE wynosi już 11 % w tym zestawieniu. Jak się jednak okazuje w skali globalnej, wśród nowych mocy oddanych to właśnie większość instalacji pochodziła z OZE, bo aż 71,2%.

Trend ten widać też w Polsce. Najnowsze dane PSE podają na stan 1 czerwca ponad 1,9 GW mocy przyłączonej do sieci z fotowoltaiki. Jest to kolejny duży wzrost w porównaniu do zeszłego miesiąca. Natomiast jak podaje wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, łączna moc całego OZE przekroczyła właśnie 10 GW. To wartość równoważna mocy jednocześnie 3 elektrowni: w Bełchatowie, Turowie i Opolu.

⚡️Tesla zapowiada rewolucję sektora fotowoltaiki⚡️

Firma Elona Muska Tesla Energy zdecydowała się na poważną obniżkę ceny fotowoltaiki o jedną trzecią poprzedniej wartości. W ten sposób inwestycja ma się całkowicie zwracać już po 6 latach. Niskie koszty wynikają z najnowszej oferty, w której klient może wybrać jeden z 4 gotowych rozmiarów instalacji o ustalonych mocach zamiast dobierać instalacje indywidualnie. Takie posunięcie marketingowe na pewno wpłynie na konkurencję rynkową powodując spadek cen, co w przyszłości przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania odnawialnymi źródłami!

⚡️Problemy polskiego węgla⚡️

W ostatnim miesiącu nie dało się nie zauważyć kryzysu węglowego. Sektor wpadł w poważne problemy. Trwająca pandemia wpłynęła na obniżenie zapotrzebowania na polski węgiel. Spółki górnicze mierzą się z kłopotami finansowymi, co jest również spowodowane korzystniejszymi cenami węgla z zagranicy. Szacuje się, że wydajność wydobycia węgla w Polsce jest 14 razy mniejsza niż w USA. Istnieje opinia że jednym z skutków COVID-19 będzie przyspieszone odejście od węgla na rzecz OZE.

⚡️Zagrożenie blackoutem⚡️

Aktualna sytuacja klimatyczna w Polsce jest niezbyt ciekawa. Ostatnie załamanie pogody i obfite opady deszczu spowodowały awarie i wyłączenie 4 bloków największej Polskiej elektrowni Bełchatów w wyniku podtopienia. Złe warunki pogodowe również nie sprzyjały wykorzystaniu niestabilnego OZE. Instalacje słoneczne wykorzystywały jedynie 0,4 MW z 1,9 MW mocy zainstalowanej, a turbiny wiatrowe wykorzystały 1 z 6 GW. Przed Blackoutem uchronił nas zapas mocy z bloków konwencjonalnych oraz ten zgromadzony w elektrowniach szczytowo pompowych.

Na to wygląda, że bezpieczeństwo polskich dostaw może zapewnić jedynie ciągła energia z atomu. Jest dobra wiadomość. Podczas webinaru prowadzonego przez Nuclear Energy Agency minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział budowę elektrowni jądrowej w roku 2026, a w roku 2033 uruchomienie pierwszego polskiego reaktora jądrowego.

⚡️Hiszpania wyłącza elektrownie⚡️

Kiedy w Polsce obserwujemy problemy w sektorze węglowym oraz wśród elektrowni węglowych, Hiszpania chcę zostać krajem wolnym od węgla i jest na dobrej drodze. 30 czerwca zamknięto 7 z 15 pracujących elektrowni węglowych w tym kraju, półtora roku po zamknięciu ostatniej kopalni węgla. Taka decyzja została podjęta ponieważ już od dłuższego czasu produkcja energii z węgla była nieopłacalna a energia elektryczna z węgla w maju tego roku wynosiła 1,4% w całym zestawieniu. Dodatkowo wysokie ceny emisji zniechęcały do korzystania z węgla na rzecz gazu.

⚡️Przyszłość polskiej energetyki wiatrowej⚡️

Polska ma ogromnym potencjał jeżeli chodzi o warunki wiatrowe do produkcji energii elektrycznej z wiatru. Najkorzystniejsze są one jednak w rejonie Morza Bałtyckiego. Co dziwne, że do tej pory potencjał ten nie był wykorzystywany. Sytuacja ma się jednak zmienić. Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas zapowiedział powstanie pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku już w 2024 r. A to nie wszystkie informacje z sektora. PGE zapowiada budowę nowej farmy on shore na terenach przy elektrowni Bełchatów o mocy 100 MW.

⚡️Gazprom celuje w Arktykę⚡️

25 czerwca odbyła się inauguracja budowy nowej platformy wydobywczej Gazpromu. Konstrukcja platformy została zaprojektowana na prace w obszarze Arktyki, co oznacza wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne. Platforma ma za zadanie eksploatację tego obszaru. Szacuje się że obecne pokłady gazu ziemnego na terenach arktycznych wynoszą 555 mld metrów sześciennych, a zbudowana platforma pracowałaby z wydajnością 15 mld metrów sześciennych na rok. Platforma ma zostać uruchomiona w 2025 r.

To wszystko w dzisiejszym zestawieniu. Dajcie znać w komentarzach co sądzicie na temat wymienionych inwestycji. Może dla kogoś wydają się zaskakujące? My czekamy z niecierpliwością na to co zaskoczy nas w Lipcu! Zostańcie z nami i czekajcie uważnie na kolejne podsumowanie miesiąca!

#Energetyka #Czerwiec #Fotowoltaika #Węgiel #OZE

Dodaj komentarz