Energetyka Rosji

Добро пожаловать в Россию!
Rosja – największy kraj świata, kraj wielu kontrastów i jeden z naszych sąsiadów. Mimo wielu kryzysów oraz kontrowersji wokół tego kraju, z pewnością jest to jeden z krajów mający poważny wpływ na ukształtowanie dzisiejszego świata,
w szczególności jego wschodniej części. Odkryjmy jak kształtuje się sektor energetyczny Rosji.

Rosja jest czwartym największym producentem i konsumentem energii. Łączna moc zainstalowana w Rosji wynosi 246 GW, w tym aż 846 elektrowni o mocy ponad 5 MW. Obecnie Rosja wytwarza aż 1059,36 mld kWh energii elektrycznej rocznie, co przekłada się na średnie zużycie na osobę na poziomie 6600 kWh/mieszkańca. Dodatkowo rosyjska energia jest bardzo tania. Koszt za każdą kilowatogodzinę energii to średnio 0,06$/kWh – porównywalnie do ceny energii w sąsiedniej Ukrainie. Rosyjska sieć przesyłu energii ma łączną długość około 3 200 000 km!

Kraj jest przede wszystkim znany ze swoich ogromnych zasobów gazu – każdy
z nas z pewnością nie raz słyszał o Gazpromie. Konsorcjum to kontroluje aż 16 % znanych rezerw gazu ziemnego na całym świecie zatrudniając przy tym około pół miliona pracowników. Nie może dziwić więc fakt iż udział gazu w miksie energetycznym Rosji kształtuje się na poziomie 48%. Bardzo istotne w rosyjskim sektorze energetycznym jest również wykorzystanie energii jądrowej (18%), energii wodnej (17%) oraz energii pochodzącej ze spalania węgla kamiennego (15,7%). Poza wyżej wymienionymi źródłami brak jest praktycznie innych metod pozyskiwania energii. Z racji ogromu rosyjskiego sektora energetycznego, emisyjność na osobę jest stosunkowo wysoka i oceniana na około 11,8 Mton/mieszkańca.

W Rosji znajduje się aż 15 elektrowni wodnych o mocy przekraczającej 1000 MW, z czego największa z nich – Sayano- Sushenskaya (Саяно-Шушенская ГЭС) jest dziewiątą największą elektrownią wodną na świecie. Jej moc wynosi 6400 MW. Unikalna tama stacji o wysokości 242 metrów jest najwyższą w całym kraju. Elektrownia wykorzystuje spadek górnego Jeniseju w korytarzu zwanym Sayan. Największy zaobserwowany przepływ wody przez tamę wynosił 12 900 m3/s.
Poza elektrowniami wodnymi, w Rosji działa : 11 elektrowni jądrowych, opartych głównie na reaktorach WWER oraz na niesławnych reaktorach jądrowych RBMK (jeden z takich reaktorów został zniszczony w katastrofie w Czarnobylu) oraz aż 74 elektrownie cieplne!

Najbliższa przyszłość energetyki Rosyjskiej określana jest dokumentem „Strategii energetycznej Federacji Rosyjskiej do 2035 roku”. Spośród głównych celów wytyczono wzrost wydobycia i eksportu węgla kamiennego a także umocnienie pozycji Gazpromu na rynku krajowym jako swoistego „dobra narodowego”. Kreml planuje również, iż Rosja osiągnie istotną pozycję na rynkach LNG osiągając poziom produkcji od 80 do 140 mln ton. Rosyjskie władze nie mają zamiaru również ukrywać iż rosyjska energetyka w dalszym ciągu pozostanie ważnym instrumentem do realizacji kursu polityki zewnętrznej Moskwy.

#Energetykaświata #Rosja #gazprom

Dodaj komentarz