Edycja V
Tegoroczna edycja odbyła się 24 kwietnia i obfitowała w fascynujące zagadnienia. Postawiliśmy sobie pytanie odzwierciedlające intrygujące wiele osób trendy w energetyce, które zostało tytułem konferencji: „Jądrowa, odnawialna czy samowystarczalna – jaka będzie przyszłość energetyczna Polski?”. Zaciekawiło ono sporo osób – cieszymy się, że uczestników konferencji było tak wielu!
W pierwszej części dnia zapoznaliśmy się z trzema interesującymi prezentacjami. Naszymi gośćmi byli w tym panelu: mgr. Jakub Żychowicz występujący z ramienia Westinghouse Electric Company zarysował temat „Passive safety systems in the AP1000 design”, dr inż. Paweł Gajda reprezentujący portal Nuclear.pl zaprezentował krótki wykład pt. „Atom w transformacji energetycznej”, a jako trzecia wystąpiła pani Karolina Chról, z firmy Ernst&Young z prezentacją „Klastry energii i spółdzielnie energetyczne w Polskiej regulacji prawnej”. Pierwsze dwie prezentacje poruszały więc temat energetyki jądrowej w Polsce, natomiast trzecia była już głosem w sprawie możliwej samowystarczalności.
Po przerwie na poczęstunek, zebraliśmy się ponownie aby wysłuchać kolejnych wystąpień. Czwartą z kolei tego dnia prezentacją było zagadnienie „Branża OZE nie tylko dla inżyniera” omówione przez panią Annę Żarczyńską, reprezentantkę Columbus Energy, a następnie mgr. Łukasz Kordas, przedstawiciel Tauron Polska Energia, zapoznał nas z tematem „Mikrosieci energetyczne i bariery ich rozwoju w Polsce”. Mieliśmy więc okazję usłyszeć również coś o tematyce energetyki odnawialnej. Ostatnią prezentacją w tym module było wystąpienie pana Pawła Skiby z Carbon Footprint Foundation: „Nowoczesna energetyka w kontekście dekarbonizacji. Analityk śladu węglowego – zawód przyszłości”.
Druga przerwa na słodkie przekąski była konieczna, aby zebrać siły przed debatą studencką! Wzięli w niej udział reprezentanci czterech kół: Karol Śliwa z Novej Energii (AGH), Jacek Gancarek z SKN Uranium (AGH), Kajetan Nowak z MSKN Polonium (Politechnika Poznańska) oraz Szymon Kluska z KN Grzała (AGH). Głosy były podzielone w sprawie przyszłości energetycznej Polski! Ale właśnie dzięki temu debata była naprawdę ożywiona.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i reprezentantom za przybycie i udział w Konferencji. To był naprawdę ciekawy dzień i nie wiem jak Wy, ale My już nie możemy się doczekać kolejnej edycji.
To co – do zobaczenia!
Edycja IV
Po niespełna 3 latach – 1 czerwca 2022 roku – mieliśmy okazję znów spotkać się na kampusie Akademii Górniczo-Hutniczej i poruszyć wiele ważnych tematów.
„Transformacja energetyczna”, pod tym hasłem zebraliśmy się i zgłębiliśmy ogrom istotnych aspektów z zakresu energetyki. Konferencja składała się z 2 paneli, I na którym prelegenci wygłosili niezwykle ciekawe prezentacje: Prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, który przedstawił szanse oraz zagrożenia transformacji energetycznej Bogdan Szymański- wiceprezes zarządu w GLOBEnergia, który wygłosił referat „Netbiling i inne zmiany dla prosumentów” dr inż. Piotr Kolasa oraz mgr inż. Piotr Mostowski – przedstawiciele Fundacji Libre, którzy omówili rolę zrównoważonego rozwoju w transformacji energetycznej Jakub Żychowicz – członek zarządu JJ Energy Group, który opowiedział o znaczeniu fotowoltaiki w przyszłym miksie energetycznym Bartosz Sobik – przedstawiciel Szkoły Doktorskiej SGH Warsaw School of Economics, który poruszył całościowo temat transformacji energetycznej w Polsce.
Natomiast panel II składał się z debaty studenckiej przedstawicieli 4 kół naukowych: KN Wyzwań Zielonego Ładu z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie SKN Energetyki ze Szkoły Głównej Handlowej z Warszawy KN Energetyków Jądrowych URANIUM z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Eko-Energia AGH z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Głównym partnerem naszego wydarzenia był Red Bull, który dostarczył nam swoje produkty i dał nam siłę na cały dzień! Mamy nadzieję, że dla uczestników był to owocny czas, natomiast referaty wygłoszone przez prelegentów oraz debata przedstawicieli kół naukowych rozwiały wszelkie wątpliwości związane z transformacją energetyczną Polski.
Edycja III
Trzecia edycja odbyła się w listopadzie 2019 roku, a jej tematem przewodnim było gazownictwo. Głównym partnerem był Gaz-System, czyli strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Wydarzenie składało się z debaty eksperckiej i debaty studenckiej. Tematem tej pierwszej było „Baltic Pipe, Nord Stream II, Gazoport – Jak kształtuje się polskie gazownictwo?”, w jej trakcie podjęto kwestię zależności państwa od importu gazu ziemnego. Spośród zaproszonych prelegentów można wymienić m.in. członków Koła Naukowego Nafta i Gaz – Kamila Łukaszczyka i Pawła Kryczka oraz Pana mgr Jacka Wróbla – eksperta w zespole Oil, Gas and Chemicals w firmie PwC Advisory, który posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze energetycznym, a dziedziną jego zainteresowań badawczych są przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz polityki energetycznej. Jeśli chodzi o debatę studencką, była to pierwsza edycja Dnia Nowej Energii, na której wydarzenie tego typu miało miejsce, a jej celem było odpowiedzenie na pytanie “Nord Stream II – gazowy monopol Rosji – projekt ekonomiczny czy polityczny?”. Brali w niej udział m.in. Bartłomiej Kupiec z KN Prawa Energetycznego UJ, Aleksandra Podsiadło i Jakub Żychowiecz z KN Uranium oraz ponownie członkowie KN Nafta i Gaz, którzy przedstawili również prezentacje wpisujące się w tematykę wydarzenia.
Edycja II
Druga edycja Dnia Nowej Energii odbyła się 24 kwietnia 2018 roku i składała się z czterech części – dwóch debat, konkursu i warsztatów.
Pierwsza debata nosiła nazwę „Elektromobilność w Polsce – plany, a rzeczywistość” i dotyczyła stanu faktycznego wprowadzania planu o elektromobilności w Polsce. Uczestnicy debaty porównywali postulaty poruszane w planie z faktyczną realizacją projektu, oraz starali się odpowiedzieć na pytanie czy Polska jest w stanie zrealizować plan z jego pierwotnymi założeniami czy plan wymaga aktualizacji. Prelegentami debaty byli dr Tadeusz Syryjczyk i dr Przemysław Zysk, radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
Kolejną częścią wydarzenia był konkurs wiedzy energetycznej ufundowany przez firmę MEDCOM. Konkurs składał się z 20 pytań testowych, które obejmowały m.in. paliwa wykorzystywane w elektrowniach w Polsce, ideę „smart city”, rynek mocy czy rodzaje systemów magazynowania ciepła.
Po konkursie odbyła się druga debata – „Rynek mocy – skuteczne lekarstwo czy placebo?”. Prelegentami debaty byli: dr inż. Paweł Bogacz z Katedry Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH, Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Stosunki Międzynarodowe oraz Kamil Kubiński, absolwent Politechniki Warszawskiej, alumn VI edycji Akademii Energii, ekspert Fundacji im. Lesława A. Pagi. Podczas debaty przeanalizowano faktyczne korzyści płynące z zaproponowanej zmiany dla polskiej energetyki i porównano rynek mocy w Polsce do rynków mocy w innych krajach (w tym Wielkiej Brytanii). Prelegenci starali się odpowiedzieć na pytania: czy Polska wyciągnęła odpowiednie wnioski z błędów poprzedników i czy mechanizm ten zapobiegnie niedoborom mocy?
Ostatnią częścią wydarzenia były warsztaty ekonomiczno-polityczne „Budowa elektrowni jądrowej w Polsce z punktu widzenia polityki publicznej”, prowadzone przez Konrada Szpaka, prezesa Instytutu Polityk Publicznych. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy kilkuosobowe, których zadaniem była analiza wybranego problemu z zakresu energetyki pod względem ekonomicznym, ekologicznym oraz polityczno-społecznościowym. Wyniki każdej z grup zostały poddane późniejszej dyskusji wśród wszystkich uczestników wydarzenia oraz szczegółowo omówione.
Edycja I
Pierwsza edycja Dnia Nowej Energii odbyła się 20 kwietnia 2017 roku. Wydarzenie składało się z trzech części. Pierwszą część wydarzenia stanowiła debata na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, z akcentem położonym na zamykanie kopalń oraz zrównoważony rozwój energetyczny. W debacie, w charakterze prelegentów wzięli udział dr inż. Krzysztof Kwaśniewski, adiunkt w Katedrze Zarządzania w Energetyce na Wydziale Zarządzania, dr hab. inż. Arkadiusz Kustra, dziekan wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, Jakub Sasin, absolwent studiów prawniczych Uniwersytetu Warszawskiego, alumn Akademii Energii, a także Kamil Szydłowski, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej.
Następną częścią był wykład poprowadzony przez Pana doktora Tadeusza Syryjczyka – Ministra Przemysłu w latach 1989-1990 i Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w latach 1998-2000. Wykład dotyczył będzie dotyczył zagadnień związanych z obecnym stanem elektromobilności w Polsce, przygotowań oraz wyzwań jakim muszą sprostać samorządy chcąc wprowadzić samochody elektryczne do kraju.
Po przerwie obiadowej przyszedł czas na trzecią, już ostatnią część, czyli warsztaty o nazwie „Smog Wawelski”. Prelegentami byli przedstawiciele firmy Airly oraz dr Tomasz Mirowski z Polskiej Akademii Nauk. Tematami rozmów były zanieczyszczenia powietrza, sposoby pomiaru tego zjawiska i sposoby mu zapobiegania.