22 marca – Dzień wody

Dziś, czyli 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Powstało w odpowiedzi na fakt, że ponad miliard (obecnie ponad 2,2 miliarda) ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą święta jest unaocznienie tego problemu oraz uświadomienie jak odpowiednia gospodarka wodna wpływa na kondycję gospodarczą państw oraz społeczną.

Przy okazji tego święta warto przypomnieć parę faktów oraz ciekawostek na temat wody:

  • cząsteczka wody złożona jest z jednego atomu tlenu oraz dwóch atomów wodoru połączonych polarnym wiązaniem kowalencyjnym H20,
  • woda jest głównym składnikiem organizmu ludzkiego, jej zawartość zmienia się wraz z wiekiem, u noworodka wynosi około 80 %, a u dorosłego człowieka 60-75%,
  • jest to jedyna substancja, która występuje w trzech stanach skupienia,
  • jest najpowszechniejszym oraz najważniejszym związkiem chemicznym na Ziemi, woda w postaci lodu oraz cieczy pokrywa około 70 % powierzchni Ziemi,
  • 97% ziemskich zasobów wody to woda słona,
  • zaledwie 1% wody na kuli ziemskiej jest zdatna do picia.

Na koniec parę sposobów na oszczędzanie wody:

  1. Szybki prysznic zamiast kąpieli. Napełnienie przeciętnej wanny o długości 160-170 cm wymaga nawet 200 litrów wody. Natomiast szybki 4 minutowy prysznic zużywa około 40 litrów wody.
  2. Zakręcanie wody podczas mycia zębów, golenia i podobnych czynności. Pozostawienie odkręconej wody może spowodować straty nawet 9 l/min.
  3. Używanie programów „eko” w pralkach oraz zmywarkach.
  4. Uruchamianie tylko w pełni zapełnionej pralki czy zmywarki.
  5. Stosowanie zasady 5R (refuse, reduce, reuse, recycle, rot). Nie kupujmy niepotrzebnych rzeczy tylko dlatego, że jest na nie promocja, zużyte ubrania potnij na szmatki, segregujmy śmieci – lecz nie myjmy ich przed wrzuceniem do kosza. Do wyprodukowania jednej koszulki koszulkę potrzebne jest około 3000 litrów wody, a na parę jeansów nawet 10000 litrów !!!
  6. Używanie odpowiednich baterii kuchennych i łazienkowych, perlatora oraz słuchawek prysznicowych z ogranicznikiem. Strumień wody z perlatora wygląda tak samo, jak strumień bez, jednak wypływająca z kranu woda wymieszana jest z pęcherzykami powietrza, dzięki czemu zużywamy jej mniej.