18 lutego – Dzień Baterii

18 lutego – Dzień Baterii

Baterie jak i akumulatory w naszym życiu są tak powszechnie używane, że na co dzień większość z nas nie zastanawia się nad ich historią i tym, jak bardzo są nam potrzebne. A to właśnie dzięki nim możemy rozmawiać przez telefon, sprawdzać godzinę w zegarkach czy robić zdjęcia aparatem fotograficznym, z dala od gniazdka elektrycznego.

18 lutego nie bez powodu został ustanowiony Dniem Baterii – w ten dzień przypada rocznica urodzin konstruktora ogniwa galwanicznego (które dało początek współczesnym bateriom) – Alessandro Volta!

Baterie są to produkty jednorazowego użytku – bez możliwości ładowania, akumulatory od klasycznych baterii różnią się tym, że mogą działać w dwóch trybach pracy – ładowania, w którym jest on odbiornikiem energii oraz poboru, kiedy urządzenie staje się źródłem prądu elektrycznego.

Do produkcji baterii używanych jest wiele, wykazujących trujące właściwości składników, np. pochodne cynku, rtęci, ołowiu, niklu, kadmu, czy kobaltu!

Właśnie dlatego baterie powinny być odpowiednio używane oraz utylizowane.

 

Z tego powodu mamy dla Was kilka porad:

1) Daj urządzeniom drugie życie! Sprawdź, czy porzucony w kąt stary sprzęt czy zabawki, jest ciągle sprawny, a odszedł w niepamięć tylko dlatego, że zużyła się w nim bateria!

2) Dbaj o baterie w swoich urządzeniach! Powtarzające się procesy ładowania i rozładowywania prowadzą do zmniejszenia zdolności magazynowania energii. Najlepiej rozpocząć ładowanie, gdy stan baterii wynosi ok. 20%, a zakończyć, gdy osiągnie 80/90% – jest to najbardziej optymalny zakres pracy baterii, np. w laptopach.

3) Wybieraj świadomie! Pamiętając o szkodliwym wpływie związków chemicznych w bateriach, staraj się wybierać akumulatory, które umożliwiają wielokrotne ładowanie.

4) Posprzątaj! Sprawdź, czy wśród zapomnianych i pozostawionych samych sobie niesprawnych akumulatorów czy baterii nie schowały się te, które będą w stanie dalej zasilać Twoich urządzeń. Pamiętaj, aby odpowiednio zutylizować te zużyte!

 

Jak to zrobić?!

Warto wiedzieć, że jedna mała bateria guzikowa, stosowana np. do zasilania zegarków może skazić do 1 metra sześciennego gleby i do 400 litrów wody! Dlatego nie wyrzucaj zużytych baterii i akumulatorów do kosza na śmieci, możesz się ich pozbyć w wielu miejscach, m.in. punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych czy specjalnie oznaczonego pojemnika na baterie znajdującego się w szkołach, sklepach czy urzędach.

Zachęcamy, aby w ten dzień zrobić porządek z bateriami i akumulatorami w swoim domu, a powyższe zasady przypominać sobie przy każdej nowej kupionej baterii!!!